شهرستان آبيک

 

تاريخچه شهرستان آبيک: شهرستان آبيک با وسعتي بالغ بر 1534 کيلومترمربع در 50 کيلومتري شرق شهر قزوين و در 90 کيلومتري غرب تهران قرار دارد. اين شهرستان داراي 2 شهر به نام‌هاي آبيک و خاکعلي، 2بخش، پنج دهستان و 68 روستا مي‌باشد و در کنار 2 جاده ترانزيتي مهم کشور قرار دارد. از جاذبه‌هاي طبيعي آبيک مي‌توان به منطقه فشگلدره، روستاي زرگر با زبان رومانلو، منطقه زيبا و ييلاقي زياران، مسير رودخانه بهجت آباد، روستاهاي آتانک، کهوان، حاجي آباد، دارالسرور و روستاهاي پلکاني وندر و توداران اشاره کرد. از آثار تاريخي و ابنيه شاخص اين منطقه مي‌توان به امام‌زاده ابراهيم(ع) در روستاي ابراهيم آباد، مقبره رئيس المجاهدين در جاده ترانزيت قديم، امام زاده احمد و محمود روستاي قشلاق، امام زاده علي شکرناب (ع)، کافر قلعه، امام زاده سبزه پوش، حمام و آب انبار ابراهيم آباد بخش بشاريات، حمام و آب انبار خاکشان و گرمابه تاريخي زياران اشاره کرد. که غالب آنها داراي شماره ثبت ملي مي‌باشند. از آئين‌ها و مراسم سنتي منطقه مي‌توان به آئين مافي صبح روز عاشورا در روستاي زياران و مراسم طشت گذاري که در آغاز ماه محرم برگزار مي گردد اشاره داشت. از بازي هاي بومي و محلي رايج در منطقه مي توان به بازي حمام حمام و مراسم سنتي هالاي و دبو دبو اشاره نمود. جاجيم بافي، سبد بافي، گليم بافي و قلاب بافي از ديگر هنرهاي سنتي اين منطقه مي باشد.

نگاهي اجمالي به شهرستان آبيک: شهرستان آبيک با مساحتي بالغ بر 1302 کيلومتر مربع داراي دو بخش، 2 شهر، 5 دهستان،   56 دهياري فعال ، 126 آبادي   است و در حال حاضر جمعيتي حدود 98000 نفر را که 58000 نفر آنان در شهرها و 40000 آنها در روستاها ساکنند را در خود جاي داده است.

 اين شهرستان با تقديم 250 شهيد به انقلاب اسلامي يکي از مستعدترين مناطق کشور از لحاظ کشاورزي، صنعتي، دامداري و مرغداري به شمار مي‌آيد. قرار گيري شهرستان در مجاورت کريدور شرق به غرب کشور(آزادراه تهران – تبريز)، راه آهن تهران – تبريز و متروي در حال احداث هشتگرد - محمديه ويژگي خاصي به اين شهرستان بخشيده است. استقرار يک شهرک دانشگاهي با 19 واحد  دانشگاهي و مرکز آموزش عالي در حال احداث شرايط منحصر به فردي را در سطح کشور از اين حيث  در اين شهرستان به وجود آورده است. در حال حاضر نيز 6 واحد دانشگاهي و مرکز آموزش عالي در اين شهرستان مشغول تربيت قريب به 8000تن از جوانان کشور در رشته‌هاي علوم پايه، فني و مهندسي و ساير رشته‌هاي دانشگاهي است.

از لحاظ پتانسيل‌هاي صنعتي نيز اين شهرستان داراي توانمندي‌هاي بسيار مناسبي است به طوري که در حال حاضر يک شهرک صنعتي فعال، يک شهرک صنعتي در حال واگذاري و يک ناحيه صنعتي در حال مطالعات مکانيابي است.

اين شهرستان در نقطه مرزي بين استان قزوين و استان البرز و همچنين محل اتصال استان‌هاي غرب به شرق کشور قرار گرفته و به دليل ممنوعيت احداث واحدهاي صنعتي در شعاع 120 کيلومتري تهران و نزديک بودن شهرستان به پايتخت و قرار گرفتن در مسير آزادراه کرج – قزوين و نزديکي به بازار مصرف 20 ميليوني استان‌هاي تهران، البرز و قزوين  از امکانات مناسبي زيربنايي برخوردار مي باشد. هم چنين وجود نيروي کار فراوان. موقعيتي فراهم نموده تا سرمايه گذاران رغبت بيشتري به سرمايه گذاري در اين شهرستان داشته باشند. کل اراضي شهرستان اعم از آبي، ديم و آيش 127500 هکتار برآورد گرديده است که از اين ميزان سالانه حدود 37000 هکتار به کشت محصولات زراعي به صورت آبي و 3000 هکتار به صورت ديم و 3500 هکتار باغ که شامل 3000 هکتار بارور و 500 هکتار نهال          مي باشد اختصاص مي يابد.

در سال حدود 500 هزار تن محصولات زراعي در شهرستان توليد مي شود که محصول استراتژيک گندم با سطح زيرکشت 17000 هکتار و پس از آن ذرت با 10000 هکتار بيشترين سطح زير کشت را دارا   مي باشند. جو با 3000 هکتار و کلزا با 2000 هکتار در رده هاي بعدي قرار دارند.

شهرستان آبيک يکي از قطب‌هاي قوي دامپروري و مرغداري کشور و استان قزوين مي باشد. توليد روزانه شير شهرستان 207 تن بوده که اين مقدار 4/2درصد توليد شير استان قزوين را شامل مي شود.

اين شهرستان با توجه به دارا بودن تعداد بالاي مرغداريها صنعتي حجم بالايي از توليد تخم مرغ، جوجه يکروزه و گوشت مرغ استان و کشور را به خود اختصاص داده است. در اين خصوص مي توان به توليد روزانه  عدد تخم مرغ که 75 درصد توليد  تخم مرغ استان و 8 درصد توليد تخم مرغ کشور را شامل مي شود2/000/000  اشاره کرد. ميزان توليد گوشت مرغ شهرستان نيز در سال حدود 5000 تن   مي باشد.